Amel defterine çifte sevap yazılmasına vesile olan en güzel davranış

Yazar - 15.10.2014
selam

Benden Size Zarar Gelmez: Merhaba

“Size bir selâm verildiğinde ya daha güzeli ile veya dengi ile cevap verin. Allah her şeyin hesabını eksiksiz bilmektedir.” (Nisa/86.)

Selamlaşmak,insanlar arasında uhuvvetin artmasına,bir nevi sevginin gösterilmesine,barış,kardeşlik gibi duyguların karşıya aksettirilmesine ve birlikteliğe vesile olur.Dinimizde de selamlaşmanın önemi ve nasıl yapılması gerektiği yukarıda ki ayette ifade edilmiştir. Demek ki biri bize selam verdiğinde ya ayni ile ya da daha güzeli ile karşılık vermek İslami bir ölçüdür.

Şimdilerde ise selam almak/selam vermek gibi hasletlerimizi kaybediyor gibiyiz.

Oysa selamlaşmak,bir merhaba demek,zannediyorum hem bizi hem de karşı tarafı mutlu kılacaktır.İnsan fıtratı gereği verdikçe mutlu olurdan yola çıkarsak selam vermek bu mutluluğu bir tık daha yukarı taşıyacaktır.

Selamlaşmada benim sevdiğim ve sık kullandığım ifadelerden biri “Merhaba.” dır. Merhaba;”Benden size zarar gelmez.” anlamında Farsça bir sözcük-müş.Bu bilgiyi edindiğimden beri selam vermek daha da anlam kazandı bende.Zira Müslüman kendinden emin olunan kişidir.Olayın bir de sevap ile ilgili kısmı var ki o daha heyecan verici.

Selam vermek sünnet,almak farzdır.Dinimizde elbette öncelik farzlardadır ve sevabı daha fazladır.Fakat selamlaşmada bu bambaşka bir hal alıyor.Şöyle ki;selam veren sünneti yerine getirdiği halde karşı tarafı hayr’a -bir farzı yerine getirmeye- teşfik ettiği için karşı tarafın farz sevabından da faydalanıyor ve melekler böylelikle sevap hanemize hem sünnet hem farz sevabını not düşüyorlar.

Bu yüzden selam verirken düşünmeyin bile,korkmayın selamımı alır mı almaz mı diye.Siz içten samimi bir “merhaba” deyiverin.Hiç değilse bir sünnetin devamını sağlamakta ipin ucundan tutmuş olursunuz.

Allah her şeyin hesabını eksiksiz bilen olduğuna göre bırakın hesabı O’ yapsın.

Nezahat Coşkun

Yazar: Nezahat Coşkun

Aydın Gıda mezunu. Halen Türk Dili ve Edebiyatı okuyor.