Bu Haftanın Etkinlik Listesi

Yazar - 31.05.2015
festival

Adalılar, ‘Aynı Göğün Altında’ buluşacak

Festival: Uyum Kültür Derneği tarafından düzenlenen “Aynı Göğün Altında Uçurtma Festivali”nin ilk ayağı Heybeliada Değirmenburnu’nda yapılmıştı. 31 Mayıs Pazar günü Büyükada’da gerçekleşecek olan festivalin ikinci buluşmasında uçurtmaseverler bir araya gelecek. Festivale, Mete Horozoğlu ve Nadir Sarıbacak da katılacak. Festivalin amacı, herkesin bir arada doğal, kendiliğinden ve uyum içinde yaşayabileceğini göstermek. Ayrıca, tüm çocuklar ve yetişkinler, derneğin hediye edeceği Küçük Prens temalı uçurtmaları göklere yükseltecek.

***

‘Ellerin Büyüsü’ne kapılacaksınız!

Sergi: Pablo Picasso, Auguste Rodin, Salvador Dali, Abidin Dino, Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi sanatçıların yer aldığı ‘Ellerin Büyüsü’ adlı sergi, 3 Haziran Çarşamba günü açılıyor. 28 Haziran’a kadar açık kalacak olan sergiye İstanbul Odeabank O’Art Sanat Galerisi ev sahipliği yapacak. Plastik cerrah Prof. Dr. Hans Zilch’in özel koleksiyonundan oluşan resim ve heykel sergisi, İstanbul’dan sonra temmuz ayında Hamburg’da sanatseverlerle buluşacak.

***

Bağımsız filmler İstanbul ve Bursa’da

Festival: Bağımsız filmleri dünyanın farklı ülkelerinde sinemaseverler ve yapımcılar ile buluşturan ‘American Film Showcase’in bu yılki durakları arasında Türkiye de yer alıyor. American Promise, Everybody Street, The Philosopher Kings, When I Walk adlı 4 film, İstanbul ve Bursa’da gösterilmeye başlandı. 31 Mayıs’a kadar devam edecek festivalde filmler; Başakşehir Cinetech Mall of İstanbul, Beyoğlu Pera, Haramidere Cinetech Torium, Kadıköy Moda Sahnesi ve Bursa Cinetech Korupark’ta ücretsiz izlenebilecek.

***

Cinuçen Tanrıkorur, Mevlevi mukabelesiyle yâd edilecek

Anma: İstanbul Tarihî Türk Müziği Topluluğu, Yenikapı Mevlevîhanesi semâhanesinde bestekâr-yazar Cinuçen Tanrıkorur’un Bayâtiaraban makamındaki Mevlevî Âyîn-i Şerîfi’ni icra edecek. Mevlevî Mukabelesi, 3 Haziran Çarşamba günü saat 20.00’de gerçekleştirilecek. 1979 yılında Konya’da düzenlenen ilk mevlevî âyîn-i şerîf beste yarışmasında, Cinuçen Tanrıkorur’un bestelediği Bayâtiaraban Mevlevî Âyîn-i Şerîfi birinci olup Mevlânâ Ödülü’ne lâyık görülmüştü.

***

Eskişehir’de şiirli günler

Festival: Eskişehir Tepebaşı Belediyesi tarafından 5.si düzenlenen “Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması” önceki gün başladı. 31 Mayıs’a kadar devam edecek festivalin onur konuğu şair-çevirmen Eray Canberk. Direktörlüğünü Haydar Ergülen’in yaptığı programa Türkiye’nin yanı sıra Danimarka, Fransa, İskoçya, Lüksemburg, Macaristan’dan şairler katılıyor.

(ZamanCumartesi)

Yazar: Nevbahar

Samanyoluhaber.com Nevbahar Editör Grubu