Bu Haftanın Etkinlik Listesi

Yazar - 09.05.2015
etkinlik

Lena Chamamyan İstanbul’a geliyor

Konser: Caz ve klasik Ermeni müziğini harmanlayan Suriyeli sanatçı Lena Chamamyan, İstanbul’a geliyor. 15 Mayıs Cuma gecesi İstanbul Kongre Merkezi Harbiye Salonu’nda sevenleriyle buluşacak olan Chamamyan, sesi ve müziğiyle Ortadoğu’nun en beğenilen sanatçılarından biri. Babası Maraşlı, annesi ise Mardinli olan sanatçı, Suriye’de savaş başladıktan sonra Paris’e yerleşmiş. Başarılı müzisyen, yaptığı müzikleri yaşadıklarının yansıması olarak değerlendiriyor. Biletix’te yer alan biletlerin fiyatları 40-150 TL arasında değişiyor.

***

Süpürge uçuşa geçti!

Festival: Bu yıl 18. si gerçekleştirilen ‘Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’ dün başladı. ‘18’in Halleri’ temasıyla izleyici karşısına çıkan festivalde; Pakistan’dan Etiyopya’ya, Kuzey Kıbrıs’tan Yeni Zelanda’ya, Tanzanya’dan Mozambik’e, Cezayir’den Gürcistan’a, Hindistan’dan Ermenistan’a, Türkiye’den Amerika’ya 38 ülkeden 133 film, 17 bölümle sinemaseverlerle buluşuyor. Dünya Sinema Yazarları Derneği’nin (FIPRESCI) jüri gönderdiği tek uluslararası kadın filmleri festivali olma özelliğini koruyan Uçan Süpürge, 18 Mayıs Pazartesi günü son bulacak.

***

24 farklı kişinin hikâyesi

Sergi: İpek Duben’in, farklı etnik köken, dil ve inançtan 24 kişinin samimi anlatılarını bir araya getiren yeni sergisi ‘Onlar’da geçtiğimiz günlerde açıldı. Vasıf Kortun küratörlüğünde düzenlenen sergide; Kürtler, Aleviler, Zazalar, Rumlar, Ermeniler, Yahudiler, Romanlar, aile içi şiddete maruz kalan kadınlar ve beyaz Türklerin aralarında olduğu bu kişiler hayat hikâyelerini anlatıyor. Sergi, pazartesi günleri hariç her gün SALT Galata’da ziyaret edilebilecek.

***

Gülmek isteyenlere…

Gösteri: ‘Çizimden Çekime, Yazımdan Yapıma’ mizah dünyasının başarılı isimleri mizahseverlerle buluşuyor. Kaçırmadığınız televizyon dizilerinden izlediğiniz filmlere, mizah dergilerinden radyo programlarına ve takip ettiğiniz sosyal medya fenomenlere… Zekâsı ve yeteneğiyle milyonları güldüren mizah ustalarıyla sohbet etmek, günlük hayatın akışına farklı bir açıdan bakmak ve biraz daha gülmek için ‘Mizah Festivali’ 9-10 Mayıs günlerinde Akatlar Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde.

***

Mimari dehanın sanatsal yapıları

Sergi: Modern mimarlık tarihinin önemli isimlerinden olan Avusturyalı mimar Otto Wagner’in eserleri, Avusturya Kültür Ofisi’nin katkılarıyla İstanbul’a taşınıyor. Wagner’in yapıtlarını; mimarın, yalın ve çağdaş yaklaşımını gözeterek belgeleyen Walter Zednicek’in fotoğraflarından oluşan sergi, 13 Mayıs Çarşamba günü Sen Jorj Avusturya Hastanesi’nde açılacak. Wagner’in, çağdaş kent mimarlığında simgeleştirdiği, sade ama sanatsal yapıtlar, Avusturya Kültür Ofisi’nin desteğiyle 30 Haziran’a kadar ziyaret edilebilir.

(ZamanCumartesi)

Melek Şahintürk

Yazar: Melek Şahintürk

Zaman Cumartesi Ekin'de;Çalışan Kadının Mutfağı ve Zaman Arabic'de Türk Mutfağından yemekler ile tariflerini ve yemek sırlarını paylasan,nevbahar.samanyolu.com 'da İnternet editörlüğü yapan; Melekçe Dokunuşlar ile butik pasta ve kurabiye ile uğrasan;Yemek yapmayı seven; yemek yedirmekle mutlu olan bir yemek yazarı.