Egzersiz hakkında doğru bilinen 5 yanlış

Yazar - 15.07.2016
egzersiz

Business Insider dergisi, egzersiz hakkında yapılan bir araştırmayı yayınladı. Uzmanların çalışmaları neticesinde ortaya ilginç bir tablo çıktı. Bu araştırmaya bakıldığında, zayıflamak hakkında doğru bildiklerimiz aslında yanlışmış.

spor_her_yas_kadinda_kanser_riskini_azaltiyor_h68714_df46b

Çok koşarsam kesin zayıflarım

Fit olmak için illa maraton koşmanız gerekmiyor. Yapılan araştırmalar çok hızlı ve zorlayıcı tempolu yapılan kısa egzersizlerin, uzun süreli sabit tempo egzersizler kadar faydalı olabileceğini gösteriyor. Haftada 1 saatten az ama zorlayıcı tempolarda koşanlarla, 3 saatten fazla koşanlar arasında bir karşılaştırma yapılmış ve her iki grubun da kalp sağlığı açısından aynı oranda fayda gördükleri tespit edilmiş.

Hızlı kilo vermek için en etkili yol spor yapmak

Yapılan araştırmalar, kısa zamanda sonuç almak istiyorsanız doğru beslenmenin spordan çok daha etkili olduğunu gösteriyor. Hızlı kilo kaybı için yapmanız gereken ise iki katı spor yapmak değil, beslenmenize dikkat etmek. Ancak uzun dönemde fit kalmak istiyorsanız düzenli egzersiz yapmak en az beslenme kadar önem kazanıyor.

Spor yaparak şekle girebilirsiniz

Rutgers Üniversitesi spor uzmanları haftada en az üç gün belirli bir program dahilinde spor yapmanız gerektiğini söylüyor ama daha da önemlisi her gün hareket etmenizi öneriyor. Kısa tempolu yürüyüşler, merdiven çıkmak gibi basit günlük fiziksel aktiviteler, yaptığınız diğer idmanları daha etkili kılıyor.

Ağırlık çalışarak yağlarınızı kasa çevirebilirsiniz

Ağırlık çalışarak yağları kasa çevirmek maalesef mümkün değil. Ağırlık kaldırmanın yağları kasa dönüştürmek gibi sihirli bir etkisi yok. Ağırlık çalışarak kas yapabilirsiniz, ama kaslarınız yağ dokusunun altında kalacaktır. Kasları görünür hale getirmek için yağlardan kurtulmanız gerekiyor.

Sporu bıraksanız bile en az 2-3 hafta kas kaybım olmaz

Ne yazık ki sporu bıraktıktan sonra bir hafta içinde çok emek vererek yaptığınız kaslar zayıflamaya başlıyor. Bu yüzden düzenli spor yapmanız önemli.

 

meydan

 

Yazar: Nevbahar