Eldivenlere Merhaba

Yazar - 30.12.2015
www.araas_.irمدل-دستکش-بافت-2

Havalar soğudukça manto, kaban, atkı, bere derken en son eldivenlere gelir sıra. Eldivenler çıkmışsa artık kış soğuğu kendini göstermiş demektir. Meteorolojinin de uyarısıyla birlikte, öyle görünüyor ki yeni yıla beyaz bir örtüyle merhaba diyeceğiz. 2015’e veda ederken ellerimizde sıcacık eldivenlerimiz olsa iyi olur. Zira 2016 soğuk yüzüyle karşılayacak bizi.

Derinin modası hiç geçmiyor

Eldiven deyince ilk akla gelen deri grubu oluyor elbette. Soğuk kış günlerinde şıklık ve zarafetinden ödün vermek istemeyen her kadının birkaç çift deri eldiveni muhakkak bulunur dolabında. Modası hiç geçmeyen deri eldivenlerin sezonda hem kısa hem de dirseğe kadar uzun versiyonlarını görüyoruz.
Bordo, siyah, mor ve mavi en dikkat çeken renklerden. Panço ve pelerinlerle birlikte kullanılan uzun deri eldivenler kolsuz elbiseleri tamamlamak için de ideal. Kürkün yeniden trend olmasıyla eldivenlere kürk kolluklar eşlik ediyor. Kürk kollukların elbise ya da mantolarla oluşturduğu bütünlük vintage bir asalete gönderme yapıyor.

Sıcacık örgü

Tabii eldiveni çocukluk günleriyle hatırlayanlar da var, benim gibi. Bu sefer akıllara yumuşak ve sıcacık örgü eldivenler geliyor. O zamanlar sokakta kartopu oynarken giydiğimiz örgü eldivenler şimdilerde kış sokak modasına yön veriyor. Üstelik hatırladığımız çocukluğumuzdaki gibi renkli ve güler yüzlü. Kilim desenli örgü eldivenler, çiçek ya da gülen suratların olduğu işlemeli eldivenlerin her biri adeta tasarım harikası. Dilerseniz sade yünlü eldiveninize kendinizi yansıtan bir figürü işleyebilir ya da bir bilene yaptırabilirsiniz.

Parmaklı mı parmaksız mı?

Örgü eldivenlerde ellerinizin üşüme derecesine göre parmaklı ve de parmaksız modelleri tercih edebilirsiniz. Sezonda parmaksız ama dirseğe doğru uzayan modellerin favori olduğunu söylemem lazım. Örgü demişken; ayakkabı ve çizme üstünden görünen çorapların moda olmasıyla, bildiğimiz atkı bere, eldiven takımına çoraplar da eklendi bilginiz olsun.

meydangazetesi.com.tr

Yazar: Nevbahar

Samanyoluhaber.com Nevbahar Editör Grubu