En az ve en çok sinemaya giden iller şaşırttı

Yazar - 13.07.2016
sinema

72 ilde yapılan araştırmada en çok sinemasever şehrin Konya en az sinemasever şehrin ise Samsun olduğu ortaya çıktı.

sinema

Özel sinema kulübü Sinemia’nın kurucusu Rıfat Oğuz, en çok sinemaya gidilen kentin Konya olduğunu açıkladı. Oğuz, “Sinemaya gidiş sıklığını baz aldığımızda, Türkiye’de sektörün 5 yıl içerisinde 3 katına ulaşarak Avrupa ortalamasını yakalama potansiyeli olduğunu ve bir yılda satılan bilet sayısının 180 milyona ulaşabileceğini öngörüyoruz” dedi.

Sinemia üyelerinin 72 ilde gerçekleştirdiği araştırmada, Türkiye’de bir kişinin yılda ortalama sinemaya gitme sıklığı, geçtiğimiz 10 yılda iki katına çıkarak 0,8’e ulaştı. Ayrıca sonuçlar, sektörün Avrupa ortalamalarını yakalamasının uzak olmadığını gösteriyor.

SİNEMAYA EN SIK GİDEN İL KONYA

Araştırma sonuçları en sık sinemaya giden kentin Konya olduğunu gösterdi. Sinemia kurucusu Rıfat Oğuz, sinema aşkının en çok gençlikte ve emeklilikte zirve yaptığını belirterek, “Erkek izleyiciler, kadınlara göre 1,5 kat daha çok sinemaya gidiyor. Sinemaya gitme nedenlerimizin başında günlük hayattan uzaklaşma isteği geliyor. Yüzde 60 oranında yerli filmler tercih ediliyor. En sevdiğimiz türler olan komedi, aksiyon ve bilim-kurguda rekor kıran filmler de yine yerli yapımlardan çıkıyor” diye konuştu.

EN AZ SİNEMASEVER SAMSUN’DA

Araştırma, Türkiye’nin en sinemasever ilinin Konya olduğunu gösterirken onu sırasıyla; Eskişehir, İzmir, Kocaeli ve Bursa takip ediyor. Oğuz, İstanbul ve Ankara’nın ilk beşte yer almamasıyla ilgili olarak, “Büyük kentler elbette ki nüfusla bağlantılı olarak en fazla sayıda biletin satıldığı yerler. Ancak bir kişinin sinemaya kaç kez gittiğine baktığınızda geride kalıyorlar. Bunun nedeni, bu kentlerde daha fazla ve farklı çeşitte sosyal ve kültürel aktivite alternatifi olması ve sinemaseverin bu alternatifleri de değerlendirmeleri. Ayrıca, sinemaya en az sıklıkta giden il ise Samsun olarak belirlendi” ifadesini kullandı.

ERKEKLER SİNEMAYA DAHA SIK GİDİYOR

Oğuz elde edilen istatistikleri şöyle açıkladı:

“Erkekler kadınlara göre 1,5 kat daha sık sinemaya gidiyor. Gece seanslarını da yüzde 83 oranında erkekler tercih ediyor. Öte yandan, öğrenciler 14.00 – 17.00 arasındaki gündüz seanslarını tercih ederken, 28 – 30 yaş aralığındaki genç çalışanlar mesai saatleriyle paralel olarak daha çok 18.00 sonrasındaki seansları seçiyor. Hafta sonunda en fazla sinemaya gidilen gün Cumartesi iken hafta içinde Perşembe tercih ediliyor. En az sinemaya gidilen gün ise Pazartesi.”

“KOMEDİYİ DAHA ÇOK TERCİH EDİYORUZ”

Sinemaya gitme nedenlerimizin başında, yüzde 40 oranında günlük hayattan uzaklaşma fırsatını yakalamak geldiğini belirten Oğuz, “En çok tercih ettiğimiz türler ise sırasıyla komedi, aksiyon ve bilim-kurgu. Bu türlerin hepsine ait rekor izlenme rakamları yerli yapımlarda bulunuyor. Recep İvedik 4, Kurtlar Vadisi Irak ve G.O.R.A. Türkiye’de bugüne kadar en fazla izlenen filmler olarak öne çıkıyor” değerlendirmesinde bulundu.

“YERLİ YAPIMLARI DAHA ÇOK İZLİYORUZ”

Sinema izleyicisinin yüzde 60’ı yerli filmlere gitmeyi tercih ediyor. Rıfat Oğuz bu durumu, “Türkiye toplumunun Amerika ve birçok Avrupa ülkesi ile farklı kültürel özelliklerinin olması, yerli ‘blockbuster’ların, yani gişeye oynayan filmlerin diğer filmlere göre çok daha fazla reklam yapabilmesi, yerli film oyuncularının yabancı film oyuncularına göre daha popüler olması, araştırmalara göre alt yazısız filmlerin daha çok tercih edilmesi” gibi nedenlerle açıklıyor.

 

rotahaber

Yazar: Nevbahar