Evli Kadın Memleketinde Seferi midir?

Yazar - 12.07.2016
namaz

Sefer kelimesi, lügatte, yol yürümek, herhangi bir mesafeye gitmek anlamlarına geliyor.

Fıkıhta ise yürüyüşle üç gün sürecek mesafedeki bir yolculuğa çıkmak demek. Böyle bir niyetle yola çıkan kimseye misafir ya da seferî deniliyor, dört rekatlı farz namazları iki rekat olarak kılıyor. Sefer kelimesinin zıddı ise ikâmet. Doğduğu yerde veya sonradan vatan edindiği bir beldede oturmak manasına geliyor. Böyle bir kimseye de mukim deniliyor.

Eğer kişi babasının memleketinden ayrılmış ve başka bir yere tamamıyla yerleşmiş ise bu durumda vatan-ı aslisi yeni yeri olmuş oluyor. Babasının memleketinde şartlara göre 90 kilometreden uzak ve 15 günden az konaklayacaksa seferi sayılıyor. Bu hususta asıl olan babanın veya annenin memleketi değil. Kişinin vatan-i aslisi, doğup yetiştiği, içinde barınıp başka yere tamamen yerleşmek için gitmek istemediği yer. Kişi buradan ayrılmış ve başka bir yere tamamıyla yerleşmiş ise eski yer vatan-ı asli olmaktan çıkıyor. Yeni yer kişinin vatan-ı aslisi oluyor.

Evli olmayan bir kadın için normal şartlardaki seferilik hükümleri de bu şekilde uygulanıyor. Yani bulunduğu şehirden 90 kilometre uzağa gitmişse ve orada 15 günden az kalacaksa seferî oluyor. Dört rekâtlık farz namazları iki rekât kılması gerekiyor.

İmam Serahsi’nin fıkıh kitabı El-Mebsut’ta belirttiği üzere evli bir kadın kocasıyla beraber yaptığı yolculuklarda kocasına tâbi oluyor. Yani kocası seferî olan bir kadın ikâmete niyet etse bile seferî sayılıyor. Kendisi seferî olsa, kocası ikâmete niyet etse, kadın da mukim oluyor ve namazları tam kılması gerekiyor. Evli kadın, kocasından ayrı olarak yolculuk yapsa, evli olmayan kadın gibi genel hükümlere tâbi.

Evli bir kadın kendi anne-babasının evine gittiğinde, sefer mesafesinde ise ve 15 günden az kalacaksa seferî sayılıyor. Çünkü artık onun aslî vatanı, kocasıyla beraber yerleşip yaşadığı yerdir. Yani kadın, kocasının seferi olduğu yerde seferi, kocasının mukim olduğu yerde de mukim oluyor. Erkek içinse böyle bir durum söz konusu değil.

 

Yazar: Nevbahar

Samanyoluhaber.com Nevbahar Editör Grubu