Hanımlar, Halılarınıza Dikkat!

Yazar - 10.12.2015
yuvarlak-halı

Halılar dekorasyonun tonunu belirleyici unsurlardır. Bu nedenle, dekorasyonun en başında halı seçimini yapmak önem taşır.

Halı seçerken renk, desen, ebat ve kullanım şekli, göz önünde bulundurulması gereken özelliklerdir.

Halının ebatı: Halının ebatı, bulunduğu oda için önem taşır. Küçük bir halı, bulunduğu odayı da küçük gösterir. Halı odadaki sınırları belirler ve mobilyalar için zemin oluşturur. Oturma odasındaki halı sohbet alanını belirler. Halının büyüklüğü en azından mobliyaların ön ayaklarının üzerine geleceği kadar büyük olmalıdır. Yatak odasındaki halı ise yataktan kalkıldığında ayakların üzerine geleceği kadar büyük olmalıdır. Yatağın çevresinden en az yarım metre kadar dışa taşan halı büyüklüğü uygundur.

Parçalı kullanım: Eğer halı için bütçeniz kısıtlıysa, mobilyaların kalabalık olduğu bir odada daha küçük bir halıyı, daha büyük ve maliyetsiz bir halının üzerinde kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, iki küçük halıyı yanyana yerleştirip, buluşma noktalarını tutturabilirsiniz. İdeal olarak, halının büyüklüğü odanın çevresinden 30-35 cm kadar içeride olmalıdır.

Halı seçiminin zamanı: Bir odayı dekore ederken, halıyı ilk önce seçmek gerekir. Aksi takdirde, her şey yerleştikten sonra, uygun bir halı bulmak aylar sürebilir. Halı seçimini takiben, odadaki ev tekstili ve perde seçimleri yapılır.

Desen tercihi: Odada desenlere yer vermekten korkmayın. Her şeyin aynı olduğu bir oda, gerçekten sıkıcı bir hal alabilir. Desenleri kullanarak, odaya hareket ve enerji getirebilir, mutlu bir atmosfer elde edebilirsiniz.

Halı altı kaydırmaz: Halıların altına halı kaydırmaz yerleştirmek, hem olası kazaları önler, hem de daha yumuşak bir ayak deneyimi sağlar. Halıların altına halı kaydırmaz yerleştirerek, rahat edin.

Halı seçerken ve kullanırken, doğru halıyı seçmek ve doğru şekilde kullanmak büyük fark yaratır. Halının rengi, ebatı ve konumu odanın dekorasyonunu doğrudan etkiler.

evhayat.com

Yazar: Nevbahar

Samanyoluhaber.com Nevbahar Editör Grubu