Her 5 evlilikten 1’i hüsranla bitiyor

Yazar - 13.07.2016
bosanma

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de yılda evlenen çift sayısı 600 bini geçti, boşanan çiftlerin sayısı ise 130 bini aştı.

bosanmak

Buna göre Türkiye’de her 5 evlilikten 1’i boşanmayla sonuçlanıyor. Evlenme hızının en yüksek olduğu iller Kilis, Aksaray ve Ağrı olurken, en düşük olan iller ise Tunceli, Gümüşhane ve Kastamonu çıktı.

Boşanma hızında ise ilk sırayı İzmir, ikinci Antalya, üçüncü ise Muğla aldı. Boşanmanın en düşük olduğu ilk üç il ise sırasıyla Hakkâri, Şırnak ve Bitlis olarak kayıtlara geçti. Ayrıca boşanmaların çoğunun evliliğin ilk 5 yılında gerçekleşmesi dikkat çekti.

EN ÇOK BOŞANMA ŞİDDET YÜZÜNDEN

Medya Takip Ajansı Interpress’in üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan araştırmasına göre, Ocak ayından bu yana yazılı basında evlilik hakkında 26 bin 503 haber çıktı.

Boşanma konusunda yazılı basına 11 bin 586 haber yansıdığı tespit edildi. Boşanma haberleri içinde şiddet nedeniyle boşanma öne çıktı.

Fiziksel psikolojik ve ekonomik olmak üzere şiddet yüzünden boşanma hakkında yazılı basında yılbaşından bu yana toplam 3 bin 136 haber yayınlandı. Boşanmada terk etme, geçimsizlik ve aldatma gibi nedenlerinde etkili olduğunun çıkan haberlere yansıdığı tespit edildi.

 

meydan gazetesi

Yazar: Nevbahar