Evliliklerde Bu Önemli Noktaya Dikkat

Yazar - 12.07.2016
evlilik

Evliliklerinde huzurlu olan çiftlerin yaşanan bir tartışma sırasında, daha yapıcı iletişim kurdukları görülmektedir. Huzursuz olanların ise problemi çözmek için daha isteksiz oldukları, tartışma sırasında geri çekildikleri, içine kapandıkları yani konuşmadıkları tespit edilmiştir.

Meydan Gazetesi’nde yer alan Efkan Yeşildağ’ın yazısına göre; Huzursuz çiftlerin iletişim becerilerinin huzurlu olanlara göre daha düşük olduğu ve bu durumun eşler arası kızgınlık ve öfkeyi arttırdığı da görülmektedir.

Huzurlu çiftlerin daha olumlu ve kabul edilebilir davranışlar sergiledikleri, huzursuz olanların ise olumsuz davranışlara karşı daha duyarlı davrandıkları ve bunu negatif bir şekilde dile getirdikleri tespit edilmiştir.

Huzursuz olan eşlerin olumsuzluklar karşısında huzurlu olanlara göre daha tepkisel davrandıkları ve tepkilerini sadece sözel olarak değil beden diliyle de ortaya koydukları görülmektedir. Eşler arasındaki saldırganlık ve şiddetin, kişilerin iletişim becerilerindeki yetersizliğin bir sonucu olduğu anlaşılmaktadır. Saldırgan davranışlar sergileyen eşlerin, birbirini dinlemedikleri ve daha eleştirel bir dil kullandıkları tespit edilmiştir.

Huzurlu olan çiftlerin birbirlerini etkileyici buldukları, destekleyici oldukları, takdir ve teşekkür etmeyi bildikleri, birbirlerinin hayatlarını kolaylaştırmak için uzlaşmaya ve yardıma hazır oldukları görülmektedir.

Huzursuz çiftlerin birbirlerine karşı sözel istismarda ve saldırganlıkta bulundukları ve tahkir edici şekilde davrandıkları tespit edilmiştir. Sürekli aşağılanan, suçlanan, tehdit edilen bireyler, yetersizlik duygusu yaşayabilir, utanca boğulabilir, umutsuzluğa kapılabilir, depresyona girebilirler.

Yazar: Nevbahar

Samanyoluhaber.com Nevbahar Editör Grubu