Mahkumlar Oy Kullanabiliyor mu?

Yazar - 22.05.2015
mahkumlar_oy_kullanabiliyor_mu_h531547_f0a93

7 Haziran seçimleri için yurtdışında yaşayan seçmenler oy kullanmaya başladı. Peki 7 Haziran Genel seçimlerinde kimler oy kullanamayacak biliyor musunuz?

7 Haziran Genel seçimlerine çok az bir zaman kaldı. Yurtdışında yaşayan seçmenlerin milletvekili seçimlerinde oy kullanma süreleri ise başladı. Yaklaşan seçim ile birlikte nerede oy kullanacağımızı öğrenmeye seçime yönelik değerlendirmelerde bulunmaya da başlanılmış durumda. Seçimlerde kimlerin asla oy kullanamadığını ve mahkumların oy kullanıp kullanamadığı sorusunu Avukat Veysel Keleş yanıtladı.

Yüksek Seçim Kurulunun 3627 sayılı yasanın 7. Maddesine göre, kimlerin oy kullanamayacağını ifade eden Avukat Keleş, Silah altında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları (Her ne sebeple olursa olsun, izinli bulunanlar da bu hükme tabidir), Askeri öğrenciler, Ceza infaz kurumlarında hükümlü olarak bulunanların oy kullanamayacağını açıkladı. Ancak Yüksek Seçim Kurulunun 21.12.2013 tarihinde tutuklu ve hükümlülerin oy kullanmaları hakkında 509 No’lu kararınına göre Taksirli suçlardan hükümlüler, tutuklu olanlar, Kısa süreli hapis cezası ertelenmiş olanlar, 18 yaşını doldurmamış olan kişiler hakkındaki mahkûmiyet hükümleri hariç olmak üzere, mahkûmiyet hükmü kesinleşmiş olmakla birlikte, henüz cezaevine alınmayan kişiler, Ceza infaz kurumuna alındıktan sonra koşullu olarak salıverilen hükümlüler, Tahliye süresi dolmayan hükümlüler, Mahkemesince uzun süreli cezası ertelenmesi nedeniyle ceza evinde bulunmayan hükümlüler için bu süre içerisinde yapılacak olan seçimlerde oy kullanmalarının mümkün olduğuna, bu durumda olan hükümlülerin seçmen kütüğüne kayıt usulüne göre kayıtlı olmaları şartı ile kullanabileceklerine karar verildiğini söyledi.

Melek Şahintürk

Yazar: Melek Şahintürk

Zaman Cumartesi Ekin'de;Çalışan Kadının Mutfağı ve Zaman Arabic'de Türk Mutfağından yemekler ile tariflerini ve yemek sırlarını paylasan,nevbahar.samanyolu.com 'da İnternet editörlüğü yapan; Melekçe Dokunuşlar ile butik pasta ve kurabiye ile uğrasan;Yemek yapmayı seven; yemek yedirmekle mutlu olan bir yemek yazarı.