Şal Yaka Kıyafetler Nasıl Kombinlenir?

Yazar - 30.10.2015
sal yaka

Vücuda oturan kip kıyafetlerin yanında biz kadınlar dökümlü ve oversize kıyafetleri de dolaplarımızdan eksik etmeyiz. İnce kumaşlardan yapılmış dökümlü bir kıyafet, hareket ve davranışlarımızı daha zarif bir edaya büründürebiliyor. Üstelik hatları belli etmeyen bu tür parçalar fazla kiloları kapatmakta da bir hayli işe yarıyorlar.

Son yıllarda hırka, uzun ceketler ve yeleklerde şal yaka oldukça fazla kullanılıyor. Hatta sade ve dökümsüz hırkalar bir dönem kimseler tarafından tercih edilmedi. Her mağaza ve butik şal yaka trikolar, uzunundan kısasına şal yaka ceket ve yeleklerle doluydu. Tesettür modasında oldukça tercih edilen bir model olması da birçok farklı formda şal yaka uygulamalarını hayatımıza soktu. Asimetrik kesimler, kuşaklı versiyonlar derken, omuz hizasından etek ucuna kadar inen dar yakalara omuzlardan sarkan daha geniş şal yakalar eşlik etti.

Bu sezon reyonlar daha yalın çizgilere sahip hırka ve yeleklere yer verse de şal yaka özellikle butiklerde hâlâ ağırlığını sürdürüyor. Hem kumaş hem de jean pantolonlarla kullanılan şal yaka uzun hırkalar, estetik görüntüsü ve sunduğu rahatlıkla dolaplarımızdaki yerini muhafaza etmeye devam ediyor.

Bu Kış En Çok Mantolarda

Şal yakanın sezonda en dikkat çeken kullanımınıysa manto ve paltolarda görüyoruz. Bu kış tasarımcılar şal yakayı kaşmirden kürke, deriden astragana kadar her türlü kumaşa uygulamışlar. Ağır kumaşlarda daha bir ağır ve gösterişli durduğu da aşikâr. Uzun paltoların heybetini ikiye katlayan kimi bele kimi etek ucuna inen şal yakalar, güçlü ve vakur kadın imajını da destekliyor.

Uzun Etekle Kombinleyin

Şal yakanın daha minimal ve basic kullanımı kısa manto ve ceketlerde karşımıza çıkıyor. Göğüs altında biten geniş yakalar, özellikle genç kadınlara elegan ve sportif bir ruh kazandırıyor. Beli kuşaklı kısa ceketler bol paça pantolon ve uzun eteklerin üstünde oldukça şık duruyor. Gri, camel, yeşil, mavi ve siyah bu kış mantolarda kullanılan en favori renklerden.

Nurcihan Çelik- meydan gazetesi

Yazar: Nurdane Asan