Türk Mutfağından “Fırında Sütlaç”

Yazar - 19.05.2015
fırında-sütlaç

Malzemeler(6 kişilik)

*1 kg süt *180 gram şeker *50 gram tereyağı *100 gram krema *100 gram haşlanmış Pirinç *45 gram nişasta *45 gram süt *6 adet güveç ya da sufle kabı

Yapılışı Süt, şeker, tereyağı ve krema orta boy bir tencerenin içinde kaynamaya bırakılır. Diğer tarafta bir kabın içinde nişasta ve 45 gram süt karıştırılır ve süt kaynadıktan sonra yaptığımız bu karışım süte ilave edilir. Süt 2 dakika daha kaynatılır.

Daha sonra haşlanmıs pirinç de eklenerek bir kez karıştırılıp hazırladığımız 6 adet sütlaç kâsesinin içine eşit bir şekilde paylaştırılır. Derin bir fırın tepsinin içine yarıya kadar su konur ve 6 adet sütlaç kâsesi içine yerleştirilir. Önceden 240 dereceye ısıttığımız bir fırında yaklaşık 10 dakika, üstü kızarana kadar pişirilir. fırından çıkınca soğutulup servis edilir.

Türk Mutfağından Pratik Tarifler Satın Alma Linki İçin Tıklayınız http://www.kitapkaynagi.com/

Melek Şahintürk

Yazar: Melek Şahintürk

Zaman Cumartesi Ekin'de;Çalışan Kadının Mutfağı ve Zaman Arabic'de Türk Mutfağından yemekler ile tariflerini ve yemek sırlarını paylasan,nevbahar.samanyolu.com 'da İnternet editörlüğü yapan; Melekçe Dokunuşlar ile butik pasta ve kurabiye ile uğrasan;Yemek yapmayı seven; yemek yedirmekle mutlu olan bir yemek yazarı.