Yaz Depresyonuna Karşı Önleminizi Alın

Yazar - 14.07.2016
yaz-depresyonu

Hava sıcaklıklarının arttığı şu günlerde dikkat dağınıklığı, uykusuzluk ve iştah kaybı gibi belirtiler yaz depresyonuna işaret ediyor olabilir.

Memorial Ataşehir Hastanesi’nden Uz. Psikolog Uğurkan Ulutürk, “Depresyonda kişi hayattan zevk almaz ve dikkat ve konsantrasyon güçlüğü yaşar. Kişi, eskiden mutlu olduğu şeylere ilgi duymaz” diyor. Halk arasında depresyonun daha çok kış aylarında ve kapalı havalarda görüldüğüne dair yaygın bir inanış bulunduğunu hatırlatan Ulutürk, “Son yıllarda yapılan araştırmalar, melatonin hormonunun az salgılanması gibi biyolojik etkiler ve psikolojik faktörler nedeniyle bahar ve yaz mevsiminde de depresyon olacağını göstermektedir” diye konuşuyor.

BELİRTİSİ UYKUSUZLUK VE İŞTAHSIZLIK

Kış dönemindeki depresif belirtilerden farklı olarak, bahar ve yaz depresyonunda uyuma süresi ve iştahta artış yerine azalma, kilo alımı yerine de kilo kaybı olabilir. Ulutürk yaz depresyonunun bazı belitilerini şöyle sıralıyor: “Yorgunluk, enerji kaybı, motivasyon kaybı, uyku bozukluğu, aşırı alınganlık, duygusallık, sabırsızlık, iştah kaybı, kilo verme ya da aşırı iştahla kilo alımı gibi belirtiler görülür. Bu durum içe kapanma, saldırganlık, yaşamı değersiz bulma ve intihar düşüncelerine kadar gidebilir.”

BU ÖNLEMLERİ ALIN

Sabahları erken kalkın, her gün aynı saatlerde yatıp kalkın.

Sağlıklı besinlerden oluşan doğru bir kahvaltı yapın.

Belirli aralıklarla sağlıklı atıştırmalıklar alın.

Günde 30-40 dakika egzersiz yapın.

Her gün duş alın.

Sevdiklerinize zaman ayırın.

Kişisel bakım için vakit ayırın.

Olumsuz düşüncelerden uzak durun.

 

meydan

Yazar: Nevbahar

Samanyoluhaber.com Nevbahar Editör Grubu