Zaman Taksimi

Yazar - 09.09.2014
kursu

Hadis tarihinin en önemli ravilerinin başında Hz. Aişe (r.a) gelir. Efendimiz (sav) “Dininizin yarısını Hümeyra’dan alınız” buyurarak Hz. Aişe’ye dikkatleri çeker. Kadının toplumda insan yerine bile konulmadığı bir dönemde Peygamber (sav) dinin öğrenilme adresi olarak bir kadını göstermesi oldukça önemlidir. Sahabe Efendilerimizin Hz. Peygamber’e (sav) soru sormasının bir usule bağlandığı zamanda Hz.Aişe (ra)’in soru sorması Efendimiz’in (sav) hoşuna giderdi. Bu hakikat kadının eğitiminin ne kadar ehemmiyetli olduğunu ifade ediyor.

Bilinen bir kaide vardır; “Bir kadını yetiştirmek bir toplumu yetiştirmektir”. Gerçekten kadının eğitimine önem veren toplumlar da yetişen nesil gelecek adına ümit vaad ediyor. Bunun ne kadar önemli olduğunu sürekli dile getirildiği halde istenilen seviye de kitap okuduğumuz söylenemez . Üstelik teknolojinin hayatımızı bu kadar kolaylaştırdığı gerçeği ortadayken. Kitap okumak eğitimin en önemli parçası. Fikrin gelişmesinin yanında ruhun zenginleşmesi için de okumak gerekli.

Okumayan bir toplumuz diye sızlanıp duruyoruz. Peki bir toplumu inşa eden anneler olarak ne kadar okuyoruz? Bir toplumun temel taşlarında problemler olursa, inşaası da birtakım eksikleri barındırır. Okumaya önem veren ve teşvik eden toplumlar daha sağlıklı gelişir.

Bu gerçekten hareketle vaktimizi en doğru şekilde değerlendirmek ayrı bir önem kazanıyor. Bu çerçevede günlük hayatımız için bir vakit tanzimi yapabiliriz.

Şöyle,, Çocuklarımıza gerekli zamanı “kaliteli, verimli” şekilde kullanmaya çalışalım. En az bunun kadar önemli olan: Kendimize bu anlamda ne kadar vakit ayırdığımıza dönüp bakalım. Zamanımızın ne kadarını okumaya, kendi ruh dünyamızı zenginleştirmek adına gayret gösterdiğimizi bir düşünelim.

Önümüze gerçekleştirebileceğimiz hedefler koyalım. “İbadetin az ama sürekli olanı makbuldür” düsturundan hareketle işin bir ucundan başlayalım. Başarabilirsek bir okuma vakti planlayalım. Hep beraber okuyalım. Fakat sürdürülebilir olsun.

Basitçe bir hesap yapalım: Her gün ortalama 30 sayfa kitap okuyabilsek (rahatlıkla okuyabiliriz) ayda 900 sayfa, yılda 10 bin 950 sayfa yapar. Yuvarlak hesap 10 bin sayfa. Her ay 3-4 kitap bitirmiş oluruz.

Biz 30 sayfayı okuduğumuz zaman gelecek adına ümidimiz olan evlatlarımızın bunun kat kat fazlasını okuyacağını göreceğiz.

Türkan Akbulut…

Türkan Akbulut

Yazar: Türkan Akbulut

İlahiyat eğitimini İstanbul'da yaptı. Evli ve dört çocuk annesi.